• Kayıtlarımız Başladı !!

logo

reklam
14 Ocak 2020

Spor Kulübümüzün Yaşadığı Maddi ve Manevi Problemler Hakkında Kamuoyuna Duyuru

D U Y U R U

 

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜNÜN

    FAALİYETLERİNİ ETKİLEYEN BAŞLICA ETKENLER

 

            Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde sportif faaliyet göstermek amacıyla 2004 yılında ilgili mevzuata uygun olarak Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 40 branşta faaliyet göstermek amacıyla kurulmuştur.

Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübünde faaliyet gösteren ve çeşitli branşlarda oynayan sporcular, antrenörler ile çalışanların maaş alacağı, Vergi Dairesine stopaj, Sosyal Güvenlik Kurumuna geçmişten kaynaklanan pirim borcu bulunmaktadır.

           H.Ü Rektörlüğü bilgisi dahilinde hazırlanan Dernek Tüzüğünün, Gelirler maddesine, Rektörlük bünyesinden yardım ve bağış yapılacağı yazılmıştır.

          H.Ü Gençlik ve Spor Kulübünün Tüzüğü, Ankara Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğünce onaylanmışıdır. Bu tüzük hükmüne rağmen Hacettepe Üniversitesi, H.Ü.G.Spor Kulübüne ödenek çıkarılmayarak, çalışanlara, sporculara ve resmi kurumlara olan borçlar ödenmeyerek borçların artarak devam etmesi sağlanmıştır.

            Mevcut Rektörlük yönetimi eksik bilgi edinmeden kaynaklanmış olsa gerek, Spor Kulübünün Yönetim Kurulunun bilgisi ve isteği dışında hareket ederek, Spor faaliyetlerinin, yüzme havuzunda ve spor salonunda yapılması çeşitli bahanelerle engellenmiştir.

            Spor Kulübünün kuruluşundan beri kullandığı hizmet odalarının boşatılması Rektör tarafından noter delaletiyle çekilen ihtarla istenmiştir.

 Kulüp yönetimi bu isteği kabul etmeyerek, kulüp yönetiminden bir rahatsızlık varsa rektörlüğün uygun göreceği yeni yönetim kurulunun oluşturulması halinde, kulüp yönetim görevinin devir edileceği noter delaletiyle ve müteakip yazışmalarla rektörlük makamına bildirilmiş ve spor faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve spor faaliyetlerinden kaynaklanan borçların ödenmesi istenmiştir.

Bu isteme karşılık Rektörlük Mahkemeye dava açma yoluna gitmiş ve Mahkeme açılan davayı Spor Kulübünün H.Ü Rektörlüğünde tüzel bir kuruluş olduğunu ileri sürerek reddetmiştir.

Türk Medeni kanunu, Spor Kulüpleri ve dernekler kanunu ve yönetmelikler, kamu kurum ve kuruluşlar, özel ve tüzel kuruluşlar ile Üniversitelerin bünyesinde sportif faaliyetlerin Dernek tüzel kişiliği bünyesinde yürütülesini zorunlu kılmıştır.

Bu nedenle, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü, kendi bünyesinde faaliyet  gösteren spor kulübünün faaliyetleri ile ilgili gerekli alt yapı imkânlarını sağlayarak, sporcuların ve çalışanların gelir ve giderlerini karşılamak zorundadır. Aksi takdirde sportif faaliyetlerin yapılması mümkün değildir.

İlgililere ve yetkililere duyurulur.

Etiketler: » » »
Share
1346 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin KURİŞ’ten kınama

  27 Mayıs 2021 Genel

    Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin KURİŞ sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin aktif görevde olan bakanına hiç kimsenin iğrenç hakaretlerde bulunamayacağını belirtti.   ...
 • Ali GENÇ ile “Barış Parkuru” hakkında istişare toplantısı

  10 Nisan 2021 Genel

    Hacettepe Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin KURİŞ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Güneş KİBAR ve Yönetim Kurulu Üyesi Fazıl HIZAL, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat OKTAY'ın Danışmanı Sn. Ali GENÇ  bey ile "Barış Parkuru" organizasyonu hakkında istişare toplantısı yapıldı. "Barış Parkuru" organizasyonumuz için desteklerinden dolayı Sn. Ali GENÇ'e teşekkür ederiz.   Barış Parkuru Hakkında; Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü olarak 2019 yılında Mersin - Girne, 2020 yılında Girne - Mersin arası ger...
 • The Academys ve Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü E Spor İçin Bir araya Geliyor!

  19 Mart 2021 Genel

  21 .Yüzyılın yenilikçi akademisi The Academys, inovatif yaklaşımıyla sporun her dalında gençleri desteklemek isteyen Hacettepe Gençlik ve Spor Kulübü ile gerçekleştirdiği protokol ile Ankara başta olmak üzere tüm Türkiye için daha profesyonel ekosistem yolunda kolları sıvadı.   Dünya'nın ilk E-spor eğitim şirketi olarak kurulduğu günden bu yana gerek eğitimleri gerek turnuva ve organizasyonlarıyla daha profesyonel ve geniş bir ekosistem için çalışan The Academys; 2014 yılından bu yana Türk sporu için sayısız işe imza atmış, sporun he...
 • KKTC’nin tanınması adına haklı gurur yaşıyoruz!

  03 Şubat 2021 Genel

  Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü olarak 2019 yılında Mersin - Girne, 2020 yılında Girne - Mersin arası gerçekleştirdiğimiz "Barış Parkuru" geçişlerinin Dünya Açık Su Parkurlarına bir yenisini eklemek için WOWSA(Dünya Açık Su Yüzme Birliği)'ne başvuruda bulunmuştuk. Organizasyonumuzun amacı Akdeniz'in barış içinde yüzülebileceği, Dünya'da yüzülebilecek yeni yerlerin olduğunu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tanıtımı, Türkiye Cumhuriyeti'nin tanıtımı, en büyük ilkemiz Türk Sporunu bir adım ileri taşımak ve iki kardeş ülkenin tur...
samsung tablet servisi