• Kayıtlarımız Başladı !!

logo

reklam
26 Ağustos 2016

Düzenli fiziksel aktivite akademik başarıyı da etkiliyor

Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Kin  İŞLER’in Hürriyet Haberde yayımlanan Fiziksel aktivite ile ilgili yazısı;

Düzenli fiziksel aktiviteye katılım, çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesinde, yetişkinlik döneminde karşılaşılabilecek çeşitli kronik hastalıkların oluşumunun engellenmesinde ve yaşam kalitesinin arttırılmasında oldukça önemli bir role sahip.

Düzenli olarak yapılan fiziksel aktivite çocukların sadece sağlığında değil aynı zamanda kötü alışkanlıklardan korunmasında, sosyalleşmesinde, benlik saygısı ve kendine güven gibi psikolojik özelliklerinin iyi olmasında, bilişsel performanslarının ve akademik başarılarının artırılmasında da önemli bir etken.

Modern teknolojik gelişmelerin etkisiyle çocuklar fiziksel olarak daha hareketsiz olmaya başladı. Bilgisayar kullanımı ile bilgisayar oyunları, IPAD ve Playstation gibi oldukça cazip teknolojik cihazların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte çocuklar arasındaki fiziksel hareketsizlik süresi artıyor. Fiziksel hareketsizlik tüm dünyada kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisidir ve ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü çocukların sağlığının korunması için günde en az 60 dakika orta ile yüksek şiddet arasında fiziksel aktivitede bulunmasını öneriyor. Yine Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 5-17 yaş arasındaki çocuk ve gençlerin orta ile yüksek şiddet arasındaki aktiviteler ile kas kuvvetlendirici ve kemikleri güçlendirici etkinlikleri de yapmaları gerekiyor.

ORTA ŞİDDETLİLER: HIZLI YÜRÜYÜŞ, TEMPOLU KOŞU, İP ATLAMAK…

Orta şiddetliler, nefes almanın ve kalp atım sayısının normalden daha fazla olduğu, kasların zorlanmaya başladığı aktiviteleri ifade eder. Kişi aktivite sırasında konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, yavaş tempoda ip atlamak, yavaş tempoda bisiklet sürmek, paten kullanmak gibi aktiviteler orta şiddetli aktivitelerdir.

BASKETBOL, FUTBOL, TENİS, YÜZME YÜKSEK TEMPOLULAR ARASINDA

Yüksek şiddetli aktiviteler sırasında ise nefes alma ve kalp atım sayısı normalden çok daha fazla yüksek olur, kaslar çok daha fazla zorlanır. Kişi bu aktiviteler sırasında nefesi kesilmeden birkaç kelimeden fazlasını konuşamaz. Tempolu koşu, basketbol, futbol, tenis, yüzme, yüksek tempoda ip atlama ve tempolu bisiklet sürme, yüksek şiddetli aktiviteler arasında bulunuyor.

Yüksek şiddetli aktivitelerin haftada en az üç gün yapılması da öneriliyor. Ayrıca 5-17 yaş arası çocuk ve gençlerin kuvvet gelişimi ve kemiklerin güçlenmesi için haftada en az üç kez kuvvet ve kemik güçlendirici aktiviteler de yapması gerekiyor (şınav, mekik, çekme, itme ve atma aktiviteleri ile sıçrama gibi).

CİNSİYET FARKLILIĞINA DİKKAT!

Çocukların yapacağı aktiviteleri seçerken bazı faktörlere dikkat edilmesi gerekiyor. Yaş, cinsiyet, fiziksel uygunluk düzeyi, ilgi alanı, gönüllü olma ve aktivitelerin eğlenceli olması gibi faktörler dikkate alınması gerekenler arasında sayılabilir. Öncelikle çocukların katılacağı aktiviteler yaşlarına uygun olmalı. Ayrıca, özellikle ergenlik dönemiyle birlikte kızlar ve erkekler arasında farklılaşma yaşandığı için seçilen fiziksel aktivitelerin cinsiyet farklılığını da göz önünde bulundurması gerekiyor.

Yine yapılacak aktiviteler çocukların fiziksel ve beceri düzeyine de uygun olmalı. Sonolarak ise çocukların ilgi duydukları, sevdikleri ve eğlendikleri  aktivitelere katılmalarının da oldukça önemli olduğunun unutulmaması gerekiyor. Böylece çocuklar kendi fiziksel uygunluk ve beceri düzeylerine göre,  ilgi duydukları ve eğlendikleri aktiviteleri daha uzun süre, yorulmadan ve istekli bir şekilde yapacaklardır.

Etiketler: » »
Share
1971 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sayın Suat Çelen hocamıza görevinde başarılar.

  16 Ekim 2021 Genel

  Cimnastik Federasyonu 5. Olağan Genel kurulunda yeniden başkan seçilen Suat Çelen hocamızı tebrik eder, görevinde başarılar dileriz.  ...
 • Metin Ejder: “Faaliyetlerimizi ciddiyet ile icra ederek tüm sporcuların adil bir yarış içerisinde olmasını sağlayacağız”

  16 Ekim 2021 Genel

  - Ragbi Federasyonu Başkanı Metin Ejder: "Faaliyetlerimizi ciddiyet ile icra ederek tüm sporcuların adil bir yarış içerisinde olmasını sağlayacağız" Ragbi Federasyonu'nun önümüzdeki günlerde yapacağı başkanlık seçiminde aday olacağını açıklayan Metin Ejder, "Faaliyetlerimizi ciddiyet ile... ANKARA (İHA) - - Ragbi Federasyonu Başkanı Metin Ejder: "Faaliyetlerimizi ciddiyet ile icra ederek tüm sporcuların adil bir yarış içerisinde olmasını sağlayacağız" ANKARA - Ragbi Federasyonu'nun önümüzdeki günlerde yapacağı başkanlık seçiminde aday ola...
 • OLAĞAN GENEL KURUL İLANI!

  10 Eylül 2021 Genel

  GENEL KURUL İLANI Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin 2021 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı  24.10.2021 günü saat: 13.00'de aşağıda yazılı gündemi görüşülmek üzere Hacettepe Üniversitesi Merkez Yerleşke Spor Salonu Toplantı Salonunda y-toplanılacaktır. Bu tarihte çoğunluğun sağlanmaması halinde 31.10.2021 günü aynı yer ve aynı saatte toplanılacaktır. Bu genel kurul toplantısında Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin feshi de görüşüleceğinden tüm dernek üyelerinin katılması gerekmektedir. Hacet...
 • Akdeniz Barış Parkuru Onur Konuğu

  05 Eylül 2021 Genel

    KKTC Cumhurbaşkanı sayın Ersin Tatar, Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yüzerek gecen ve "Barışa kulaç atanları" ağırladı, tebrik etti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Ersin Tatar, Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin KURİŞ ve Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Koordinatörü Temel Yakşi ve yüzme takımı sporcularından Amerikalı Lisa Murray ve Rus sporcu Ludmilla Kokhan Cumhurbaşkanlığı köşkünde protokolünde ağırlandı. " Bu organizasyon Kuzey Kıbrıs Türk Cu...
samsung tablet servisi