• Kayıtlarımız Başladı !!

logo

reklam
14 Ocak 2020

Spor Kulübümüzün Yaşadığı Maddi ve Manevi Problemler Hakkında Kamuoyuna Duyuru

D U Y U R U

 

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜNÜN

    FAALİYETLERİNİ ETKİLEYEN BAŞLICA ETKENLER

 

            Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde sportif faaliyet göstermek amacıyla 2004 yılında ilgili mevzuata uygun olarak Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 40 branşta faaliyet göstermek amacıyla kurulmuştur.

Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübünde faaliyet gösteren ve çeşitli branşlarda oynayan sporcular, antrenörler ile çalışanların maaş alacağı, Vergi Dairesine stopaj, Sosyal Güvenlik Kurumuna geçmişten kaynaklanan pirim borcu bulunmaktadır.

           H.Ü Rektörlüğü bilgisi dahilinde hazırlanan Dernek Tüzüğünün, Gelirler maddesine, Rektörlük bünyesinden yardım ve bağış yapılacağı yazılmıştır.

          H.Ü Gençlik ve Spor Kulübünün Tüzüğü, Ankara Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğünce onaylanmışıdır. Bu tüzük hükmüne rağmen Hacettepe Üniversitesi, H.Ü.G.Spor Kulübüne ödenek çıkarılmayarak, çalışanlara, sporculara ve resmi kurumlara olan borçlar ödenmeyerek borçların artarak devam etmesi sağlanmıştır.

            Mevcut Rektörlük yönetimi eksik bilgi edinmeden kaynaklanmış olsa gerek, Spor Kulübünün Yönetim Kurulunun bilgisi ve isteği dışında hareket ederek, Spor faaliyetlerinin, yüzme havuzunda ve spor salonunda yapılması çeşitli bahanelerle engellenmiştir.

            Spor Kulübünün kuruluşundan beri kullandığı hizmet odalarının boşatılması Rektör tarafından noter delaletiyle çekilen ihtarla istenmiştir.

 Kulüp yönetimi bu isteği kabul etmeyerek, kulüp yönetiminden bir rahatsızlık varsa rektörlüğün uygun göreceği yeni yönetim kurulunun oluşturulması halinde, kulüp yönetim görevinin devir edileceği noter delaletiyle ve müteakip yazışmalarla rektörlük makamına bildirilmiş ve spor faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve spor faaliyetlerinden kaynaklanan borçların ödenmesi istenmiştir.

Bu isteme karşılık Rektörlük Mahkemeye dava açma yoluna gitmiş ve Mahkeme açılan davayı Spor Kulübünün H.Ü Rektörlüğünde tüzel bir kuruluş olduğunu ileri sürerek reddetmiştir.

Türk Medeni kanunu, Spor Kulüpleri ve dernekler kanunu ve yönetmelikler, kamu kurum ve kuruluşlar, özel ve tüzel kuruluşlar ile Üniversitelerin bünyesinde sportif faaliyetlerin Dernek tüzel kişiliği bünyesinde yürütülesini zorunlu kılmıştır.

Bu nedenle, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü, kendi bünyesinde faaliyet  gösteren spor kulübünün faaliyetleri ile ilgili gerekli alt yapı imkânlarını sağlayarak, sporcuların ve çalışanların gelir ve giderlerini karşılamak zorundadır. Aksi takdirde sportif faaliyetlerin yapılması mümkün değildir.

İlgililere ve yetkililere duyurulur.

Etiketler: » » »
Share
1163 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Erkan Demir TvNet’te canlı yayın konuğuydu!

  22 Kasım 2020 Genel

      Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Türkiye Eğitim Direktörü, Uzman Eğitmen ve Yazar, Sn. Erkan Demir, 22 Ekim 2020 Perşembe günü, saat 14:00’de, TvNet’de Sn. Hande Aydemir’in sunduğu “Gün Ortası” programının canlı yayınında “Yeni Normalde Mutluluk” konusu ile konuk olarak katıldı.   ...
 • Alp YILDIZ’dan ziyaret

  10 Kasım 2020 Genel

    Yıldırım Beyazıt üniversitesi Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesinden Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Alp YILDIZ, Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin KURİŞ'i makamında ziyaret etti....
 • Hacettepe Üniversitesine başarı ödülleri

  08 Kasım 2020 Genel

      Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Master Yüzme takımımız sporcularının 2019 ve 2020 yıllarında tamamlamış olduğu "Barış Parkuru" (2019 Mersin - KKTC, 2020 KKTC - Mersin) geçişi organizasyonu nedeniyle kulübümüz adına Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin KURİŞ'e, hukuk dalında ve uluslararası ticaret anlaşmaları ile imzaladığı anlaşmalar nedeniyle kulübümüzün hukuk danışmanı Av. Begüm Mermeroğlu'na ve Yönetim Kurulu Üyemiz aynı zamanda Eğitim Direktörümüz Erkan Demir'i aldıkları ödüllerden dolayı tebrik eder, Protokol D...
 • Ersin Tatar’a yeni görevinde başarılar dileriz!

  21 Ekim 2020 Genel

  1 Eylül 2019 - 2020 tarihinde gerçekleşen Barış Parkuru organizasyonlarımıza desteklerini esirgemeyen eski KKTC Başbakanı, yeni KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a Barış Parkuru projelerimize verdiği desteklerden dolayı tekrar teşekkür eder yeni görevinde başarılar dileriz.   ...
samsung tablet servisi